fallback

Референдумът за британското членство в ЕС се придвижи с една стъпка напред

43% от британците са за излизане от ЕС, докато за оставане в съюза са едва 40%, показва актуално проучване

09:23 | 08.09.15 г. 2
Автор - снимка
Създател

В ранните часове във вторник депутатите от долната камара на британския парламент - Камарата на общините, гласуваха за плана на британския премиер Дейвид Камерън за организиране на референдум до края на 2017 г. относно британското членство в ЕС, предаде Ройтерс.

С общо 316 гласа „за“ и едва 53 гласа „против“ планът бе внесен за гласуване и в горната парламентарна камара. 

Същевременно обаче Камерън бе принуден да понесе неочаквано поражение, след като депутатите в Камарата на общините трябваше да се произнесат и по правилата за воденето на кампанията за референдума. Евроскептични депутати от партията на премиера минаха на страната на опозиционните партии и крайният резултат при гласуването беше 312 гласа "против" и 285 гласа "за" срещу правилата за провеждане на референдума. Срещу предложението на премиера гласуваха и 37 членове на собствената му партия. Те се обявиха в частност срещу предложението правителството да не преустановява работата си по време на кампанията за референдума. Това значи, че и сред консерваторите бушува сериозен вътрешен дебат по темата.

Според гласувалите срещу това предложение с някои действия по време на кампанията за референдума кабинетът може да повлияе на вота и везните да натежат в една или друга посока. 

Според Камерън обаче ако правителството спре работа по време на кампанията, това ще означава, че британски представители няма да могат да присъстват на международни събития, свързани с Европа, от страх, че ще нарушат разпоредбите за провеждане на референдума и на водене на предизборната кампания.

За първи път депутати от партията на Камерън минават на страната на опозицията при гласуване в парламента, откакто британският премиер и неговите консерватори спечелиха изборите през май. Камерън неколкократно обяви, че иска Великобритания да остане в ЕС. Въпреки това той възнамерява да предифинира ролята на Острова в общността. Редица държави членки обаче се опълчват на нужните за това промени в договорите за членство.

Сред евроскептиците във Великобритания растат опасенията, че Камерън би могъл да се задоволи и само с козметични промени. Публикувано в неделя проучване на общественото мнение на института Survation по задание на Sunday Times показа, че 43% от британците са за излизане от ЕС, докато за оставане в съюза са едва 40%. 17 на сто от жителите на Острова обаче не са решили за кое от двете решения да гласуват. Освен това 22% от онези, които се изказват за оставане в общността, признават, че биха могли да променят мнението си, ако кризата с бежанците на Стария континент се изостри. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:35 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още